Tarifler Anasayfa Tarifler
Portakal Soslu Tavuk

Malzemeler

100 gr Tavuk Göğüsü

50 gr Tere Yağı

½ Çay Kaşığı Tuz

½ Çay Kaşığı Karabiber

1 Dal Rozmarin

1 Dal Kekik

 

Portakal Sos

½ Adet Nar

2 Adet Portakal

1 Adet Greyfurt

250 ml Portakal Suyu (Taze)

100 gr Şeker

20 gr Glikoz

3 gr Xantana

 

Polenta

200 gr Polenta Unu

200 ml Süt

200 ml Krema

1 Diş Sarımsak

½ Adet Soğan

½ Dal Rozmarin

½ Dal Kekik

100 gr Permasan Peyniri (Rende)

50 gr Tere Yağı

Tuz

Karabiber

Hazırlanışı

Tavuk göğüsü karkastan ayrılmadan tereyağı, tuz, karabiber, kekik ve rozmarin ile vakum torbasına alınıp vakumlanır. Sous vide yöntemi ile 55 C° sıcaklıkta su içerisinde 4 saat pişirilir. Pişirilen tavuklar karkastan ayrılarak dilimlenir. Kızgın tavada her iki yanına da pişirme uygulanıp üzerine portakal sos verilerek servis edilir.

Narların taneleri ayrılır. Portakalların dış kabuğu alınarak iç kısımdaki beyaz bölümleri bıçak yardımıyla çıkartılır, jülien doğranır. Greyfurt ve portakalların iç kısımları file olarak çıkartılır. Tüm malzeme bir kaba alınır. Şeker, glikoz ve portakal suyu bir cassarole alınarak 110 C°ye kadar kaynatılır. Blendir içerisine alınarak xantana ile kıvamlandırılır. Kaba aktarılan malzemeler bu sostan az miktar kullanılarak tatlandırılır. İstenilen şekillerde tabağa dekor olarak dizilir.

Süt ve krema kaynatılır. Taze baharatlar, ince doğranmış soğan ve sarımsak eklenip polenta unu yavaş yavaş karıştırılarak ilave edilir. Pişirme esnasında dibine tutmaması için devamlı karıştırılır. Kıvamını buluncaya kadar pişirilip rende permasan peyniri ve tereyağı ilave edilerek yedirilir. Altı streç film kaplanıp yağlanmış küvete yada istenilen şekilde bir silikona alınıp dolapta muhafaza edilir. Servis anında salamadr da kızartılarak kullanılır.