Tarifler Anasayfa Tarifler
Piliçli Ispanaklı Abant Katmeri

Malzemeler

6 Kişilik

Bütün piliç 1 Adet (Haşlanmış ve Didilmiş olacak)
Süt 1,5 lt
Yumurta 6 Adet
Un ½ kg
Ispanak ½ kg
Soğan 2 Adet
Kaşar 200 gr
Sarımsak 1 Diş
Sıvı Yağ 3 Çay Bardağı
Tuz  
Kırmızı Toz Biber  
Kara Biber  

 

 

Hazırlanışı

Öncelikle ayıklanmış ve doğranmış olan ıspanaklar bir kapta bir çay bardağı sıvı yağ, ince doğranmış soğan ve 1 diş sarımsak, yeteri kadar tuz, karabiber ve kırmızı toz biber ile sotelenir.

Beşamel Sos İçin

Başka bir tencerede hafif ateşte 1 çay bardağı sıvı yağ, 200 gr. un ile kokusu çıkana kadar kavrulup, yarım litre süt dökülüp karıştırılır. Dibine sarmaması için çırpma tel ile karıştırılıp ocaktan alınır. Ocaktan alındıktan sonra 1 adet yumurta kırılır ve yedirilir.

Krep Hamuru İçin

300 gr un, 5 yumurta, bir cimcik tuz, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 litre süt ile çırpılır. Hepsinin karışımı ayrı bir kaba süzülür (tortu olmaması için). Krep tavasında kreplerimiz hazırlanır.

Katmerin Yapılışı

Fırın tepsisinin içinde 1 adet krep üzerine hazırlanan ıspanak sote, didilmiş piliç 1 kat krep üzerine 2 çorba kaşığı beşamel sos yayılır yine didilmiş piliç tekrar 1 kat krep, ıspanak sote, didilmiş piliç konur (3 kat ıspanak, 3 kat beşamel sos aralarına didilmiş piliç olacak şekilde konur.). En üst kısma beşamel sos sürülür, rendelenmiş kaşar serpilir (isteyen üzerine ketçap da dökebilir.). 180 derecelik fırına verilir. Kaşarlar kızarıncaya kadar fırınlanır. Fırından çıkarılıp sıcak olarak pasta dilimi şeklinde servis yapılır.